Diskusné fórum

Kastrácia

Dátum: 21.11.2018 | Vložil: Ľubica

Dobrý deň, chceli by sme dať vykastrovať psíka. Chcem sa opýtať, či je potrebné sa dopredu objednať a aká je cena kastrácie. Ďakujem

How To Prevent Prostate Problems And Diseases?

Dátum: 04.09.2018 | Vložil: Albertvoire

The prostate related is central to the portion of a male's reproductive system. It secretes fluids that assist the transportation and activation of sperm. The men's prostate can be found just while watching rectum, below the bladder and around the urethra. When there is prostate problem, it will always be very uncomfortable and inconvenient for your patient as his urinary strategy is directly affected.

The common prostate health issues are prostate infection, enlarged prostate and prostate type of cancer.Prostate infection, often known as prostatitis, is the most common prostate-related symptom in men younger than 55 yrs . old. Infections in the prostate are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis is the least common of most types of prostate infection. It is a result of bacteria based in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by making use of antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to ease the swelling.

Chronic bacterial prostatitis can be a condition connected with a particular defect inside the gland and also the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be a result of trauma on the urinary tract or by infections from other parts from the body. A patient may experience testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it could be treated by removal of the prostate defect as well as the utilization antibiotics and NSAIDs to treat the redness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of all prostatitis cases; however, researchers have not even to establish the causes of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur as a consequence of unknown infectious agents while other believe that intensive exercise and lifting could cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a suitable meals are important. These are some with the things you can do to maintain your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for health and wellness and it will also maintain the urinary track clean.

2. Some studies suggest that a couple of ejaculations per week will prevent prostate type of cancer.

3. Eat beef without excess. It has been shown that consuming a lot more than four meals of beef every week will heighten the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a suitable diet with cereals, vegetable and fruits to make certain sufficient intake of nutrients needed for prostate health.

The most critical measure to take to make certain a healthy prostate is always to choose regular prostate health screening. If you are forty years of age and above, you should opt for prostate examination at least one time annually.

Zajačik

Dátum: 10.05.2018 | Vložil: Kristína

Dobrý deň, prosím Vás koľko by u vás stálo očkovanie zajaca na zajačí mor? Platia sa u Vás poplatky za preventívnu prehliadku? Ďakujem za odpoveď

Kastrácia

Dátum: 05.05.2018 | Vložil: Jana

Dobrý deň , chcem sa spýtať koľko by stála kastrácia. Mám 3 ročnú fenku maltézkeho psík , má 10 kg.
Dakujem

Mačka škrabla šteňatu oko

Dátum: 12.10.2017 | Vložil: Rebecca

Dobrý deň, máme doma 7 mesačne šteňa. "Hralo" sa s našou mačkou a tá ho škriabla do oka. Najprv skuvíňal a žmúril okom, potom ho mal začervenané (bez krvi) a také trochu napuchnuté. Dole pod duhovkou mal takú hnedo-červenú akokeby čiarku alebo také niečo. Po cca 2 hodinách už to nemal také začervenané ale mal tam takú čiarku, jazvu po tomto škriabnutí. Je to vážne? Treba ísť veterinárovi? Teraz vidí normálne, ako keby sa nič nestalo. Tak teraz neviem, poraďte prosím...

Capáková

Dátum: 05.04.2017 | Vložil: Zuzana

Dobrý deň,mám sučku Rhodezskeho ridgebaca po prvom harani.Chcem sa spýtať na cenu kastracie a ci robíte laparoskopicy?Dakujem.

Psík

Dátum: 26.07.2016 | Vložil: Petra

Dobrý deň, neviem či to sem patrí, ale potrebujem poradiť presťahovali sme sa do bytu bývame tam len pár dní. A po odchode do práce môj pes strašne šteká a vydrží štekať aj hodiny kým niekto nepríde domov. Nemáte niečo osvedčené čo by mohlo pomôcť? Za odpoveď ďakujem

kastracia čivava

Dátum: 25.01.2016 | Vložil: tomáš

mam 6 mesačnu čivavu samčeka a ešte doteraz mu nezostupili smeniky bojim sa aby nedostal rakovinu brušnej dutiny rad by som sa spýtal kolko može stat kastracia?

Zajacik

Dátum: 18.12.2014 | Vložil: Jana

Dobry den,mame doma 2 rocneho zajacika,ktory v poslednej dobe prespi cele dni a vobec nepije.Niekedy sice zje z misky par granul ale aj tak si myslim ze s nim neni nieco v poriadku.Moze to byt nejaka choroba?

Kasel kralika

Dátum: 30.09.2014 | Vložil: Lýdia

Dobry den..chcela by som sa vas opytat ci mi viete poradit co je mojmu kralikovi ked som dnes spozorovala akoby sem tam zakaslal..neviem cim to je a ci je to nieco vazne..dakujem

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pridať nový príspevok